Шећерна болест ( Diabetes mellitus ) представља једну од најчешћих хроничних незаразних болести и зато је велики јавно-здравствени проблем. По процени Светске здравствене организације и Међународне федерације за дијабетес до 2030. године у свету ће 438 милиона људи боловати од дијабетеса. Највећи пораст броја оболелих се управо очекује у земљама у развоју, у које спада и наша земља.
Према поменутим изворима података, Србији од дијабетеса болује око 600000 људи ( 8,2% ) популације, а од дијабетеса типа 2 болује више од 95% од овог броја. Такође, према неким студијама најмање половина пацијената са овом болести нема постављену дијагнозу обзиром да код њих болест није ни препозната.
Како са годинама старости расте и преваленција оболевања од свих хроничних болести па и од диајбетеса, више од половине оболелих је из старосне групе преко 65 година. Нажалост, код великог броја људи дијагноза болести се поставља у одмаклом стадијуму, када су присутне бројне компликације. У Србији као и неким развијеним земљама у свету дијабетес је пети по учесталости узрок оптерећености болешћу и пети узрок смртности. Од последица дијабетеса у нашој земљи годишње умре око 3000 људи. Овај број је и већи ако се узму у обзир недостаци при евидентирању узрока умирања, нарочито код умрлих од инфаркта мозга, срца и хроничне болести бубрега.
Основни фактори ризика за тип 2 дијабетеса су:
- породично оптерећење болешћу ( родитељи, браћа, сестре )
- гојазност
- године старости
- раније потврђен синдром интолеранције глукозе
- подаци о гестацијском дијабетесу
- друге болести ( повишен крвни притисак, повишен ниво масноћа у крви, полицистични јајници код жена )
14. новембар је у Календару здравља обележен као Светски дан борбе против дијабетеса и као и сваке године у Дому здравља Раковица биће обележен здравствено васпитним активностима.
У четвртак, 14.11.2019. године биће организована акција контроле гликемије, телесне масе и телесне висине ( ИТМ ) уз процену ризика од настанка дијабетеса попуњавањем упитника и савете лекара свим заинтересованим у периоду од 10 до 13 часова, у објекту Канарево брдо ( Саветовалиште за дијабетес ). Присуство оваквим акцијама показује заинтересованост пацијената за очување сопственог здравља као и превенцију настанка болести или њених компликација.
др Весна Миловановић,
спец. социјалне медицине