26. јун је 1987. године прогласом Генералне скупштите УН означен као Међународни дан против злоупотребе и незаконите трговине дрогама. Од тада се овај дан обележава широм света са циљем подизања свести јавности о штетном утицају злоупотребе и трговине дрогама као и великом јавно здравственом проблему с обзиром на последице на здравље људи који конзумирају психоактивне супстанце.
Овогодишња кампања протиче под слоганом „Здравство и правосуђе за сузбијање дрога“ („Health for justice. Justice for health“) што истиче значај сарадње здравственог и правосудног, али и свих других сектора у друштву пошто је мултисекторски приступ у решавању проблема злоупотребе и трговине наркотицима неопходан. Битно је нагласити да је само заједничким акцијама свих сектора и организација могуће обезбедити свеобухватна решења у складу са међународним конвенцијама за контролу дрога, заштиту људских права и Циљевима одрживог развоја.
Злоупотреба дрога је поремећај који је узрокован дејством више фактора ризика:
- ризици везани за личност,
- ризици везани за окружење као и
- ризици који се односе на дејство дроге
Период адолесценције се сматра посебно осетљивим с обзиром на бројне промене које се тада дешавају код младе особе ( стицање полне зрелости и избор партнера, завршетак школовања и одабир професије, осамостаљивање као и формирање моралних принципа и вредности и одређивање индивидуалног система вредности по којој се особа влада ). Сматра се да су млади који имају проблема у сазревању и показују одређене проблеме у понашању као што су лоши односи у породици и са вршњацима, лош успех у школи, бежање од куће и слично, у повећаном ризику од злоупотребе дрога. Такође значајан ризик представља и употреба дрога у самој породици и окружење у коме постоји проблем наркоманије или проблематично узимање дрога.
Штетан утицај узимања дрога огледа се како у самом здрављу појединца, тако и у његовој породици, послу и друштву у целини. Најчешће штетне последице су бројне инфекције од којих су са најтежим последицама ХИВ инфекција, Хепатитис Б и Хепатитис Ц као и социјалне промене ( избор проблематичног окружења, крађа новца, занемаривање обавеза у школи или на послу, неретко улазак у криминал ). Наркоманија је болест која се споро и тешко лечи и често се враћа, али је успех могућ уколико су за лечење мотивисани и пацијент и породица.
Имајући ово у виду, опредељивање за позитивне животне стилове и предузимање различих врста активности у превенцији злоупотребе дрога основни су циљ сваког друштва.
Укључивање великог броја партнера у обележавање Светског дана против злоупотребе и незаконите трговине дрогама доприноси јачању међусекторске сарадње у области смањења понуде и потражње дрога као и унапређењу јавног здравља.
др Весна Миловановић,
спец. социјалне медицине