Хепатитиси су група вирусних болести јетре (А,Б,Ц,Д и Е) различитог тока, начина преношења и исхода по здравље људи.
Хепатитис А је вирусно овољење јетре које се преноси путем контаминиране, заражене хране и воде као и директним контактом са оболелом особом. Највећи број оболелих се потпуно опоравља и има доживотни имунитет а мањи број људи смртно страда од тешке, фулминантне форме ове болести. Процена Светске здравствене организације је да је у 2016. години од свих смртних исхода узрокованих хепатитисима, 0,5% је умрлих од последица хепатитиса А.Повећани ризик од оболевања се везује за недостатак исправне воде за пиће као и лоше хигијене (личне хихијене и хигијене животног простора).
Први корак у превенцији хепатитиса А је примена сигурне и ефикасне вакцине, снабдевање становништва хигијенски исправном водом за пиће као и континуиран рад на побољшању хигијенских услова за живот људи.
Хепатитиси Б и Ц су вирусне болести које могу бити акутног и хроничног тока. Ове болести преносе се путем заражене крви и других телесних течности (хоризонтална трансмисија) и са мајке на новорођено дете (вертикална трансмисија).
Према процени СЗО, у 2015. години 275 милиона људи имало је хроничну форму хепатитис Б инфекције, док је 887000 људи смртно страдало од последица компликација у виду цирозе јетре и хепатоцелуларног какцинома. Основа превентиве је у примени доступне, сигурне и ефикасне вакцине против хепатитиса Б.
Хепатитис Ц је вирусна болест која може имати лакше, акутне форме до озбиљних, доживотних форми са комликацијама (сматра се да је он главни узрок настанка карцинома јетре). Процене су да је у глобалној популацији има око 1 милион ХЦВ инфицираних људи, а значајан број има и хроничне комликације у смислу цирозе јетре или хепатоцелуларног карцинома (у 2016. години око 399000 људи умрло је од последица поменутих компликација, по подацима СЗО). Применом антивирусних лекова може се излечити више од 90% оболелих од ХЦВ инфекције, а против ове болести не постоји довољно ефикасна вакцина.
Како је један од глобалних здравствених циљева за 2030. годину смањење инциденце обољевања од вирусних хепатитиса за 90% а смањење умирања од истих болести за 65%, 28.јули се у Календару здравља обележава као Светски дан борбе против хепатитиса да би се, различитим манифестацијама подигла свест о значају борбе против овог великог јавно здравственог проблема.
др Весна Миловановић,
спец. социјалне медицине