Сваке године, 31. маја Светска здравствена организација (СЗО) у сарадњи са својим бројним партнерима обележава Светски дан без дувана. Тема овогишњег датума Календара здравља је утицај пушења и дуванског дима на здравље плућа. Када се овоме дода да је највише смртних случајева на глобалном нивоу повезано за употребом дувана (процена СЗО је да у свету годишње умире око седам милиона људи због употребе дувана), постаје јасно од коликог је значаја скретање пажње јавности на штетност дувана и дуванског дима на здравље људи.
Кампања Светски дан без дуванa 2019. има улогу да укаже на:
- важност здравља плућа за постизање укупног здравља и благостања и последице пушења на здравље плућа;
- велики број смртних случајева и плућних болести широм света изазваних дуваном, укључујући хроничне респираторне болести и рак плућа;
- повезаност употребе дувана и туберкулозе;
- последице изложености дуванском диму на здравље плућа код људи свих узраста;
- мере контроле дувана засоване на доказима које треба предузети како би се смањиле последице употребе дувана на здравље плућа, као и на целокупно здравље.
Велики број обољења директно или индиректно је повезан са употребом дувана или удисањем дуванског дима: астма и друге алергијске болести дисајног система, хронична опструктивна болест плућа (ХОБП), малигне болести дисајних путева, туберкулоза плућа за чији настанак је фактор ризика пушење, кардиоваскуларне болести за чији се настанак такође везује употреба дувана или пасивно удисање дуванског дима и многе друге.
Такође, различите акутне инфекције горњих и доњих дисајних путева код одраслих и деце поготово, везују се за дувански дим. Утврђено је да дувански дим садржи најмање 69 канцерогена, односно материја које могу деловати на ткиво дисајних путева изазивајући настанак малигних болести.
Забрињавајућа чињеница истраживања везаних за употребу дувана код младих је да већина почиње са пушењем пре 18. године живота. Како деца и млади спадају у једну од популационих група на које пушење има највећи утицај, обављено је истраживање употребе дувана код младих (Global Youth Tobacco Survey – GYTS) заједничким напорима Иницијативе без дуванског дима (Tobacco Free Initiative – TFI), СЗО и Канцеларије за пушење Центра за контролу и превенцију болести САД (CDC) у сарадњи са већим бројем земања свих региона како би се добило што више података о свеобухватној контроли и превенцији употребе дувана међу младим људима.
Глобално истраживање употребе дувана код младих узраста од 13-15 година јача способност државе да прати конзумирање дувана код младих као и време започињања са пушењем, усмерава програме контроле и превенције на нивоу државе и олакшава поређење добијених резултата на свим нивоима.Резултати добијени истраживањем су од значаја за праћање примене законских мера за контролу употребе дувана. Податак истраживања да је 2017. године у Србији 15,3% младих пушило а да је дуванском диму било изложено 58,9% младих у својој кући као и растући тренд изложености дуванском диму од 2003. године је неприхватљив, па је потребно предузети неопходне мере на нивоу породице, школске установе као и законским регулативама у смислу поштовања прописа забране пушења.
Главне препоруке:
- Боље поштовање Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму
- Боља едукација здравствених радника и сарадника и орјентација здравствене службе на превенцију пушења
- Боља примена и иновирање Закона о оглашавању у вези забране рекламирања дуванских производа
- Законско регулисање промета и употребе електронске цигарете
- Обезбеђење потребних средстава како би се слична истраживања чешће споводила
- Спровођење свеобухватне стратегије промоције здравља и повећање доступности превентивних програма као и програма одвикавања од пушења.
Као и до сада, потребно је организовати што више јавно-здравствених манифестација како би се повећала свест становништва о значају превенције пушења и очувања здравља одговорним понашањем како према себи тако и према свом окружењу.
др Весна Миловановић,
спец. социјалне медицине[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]